A szlovákiai oktatás helyzetével kapcsolatos eredmények elemzése
Ez a dokumentum a szlovákiai oktatási rendszerének helyzetéről szóló elemzésen alapul, amelyet az Értelmet nyer kezdeményezés készített. Célja oktatási rendszer átfogó reformjának előkészítése. Az elemzés öt területet tár fel: a diákok személyre szabott támogatása; a pedagógusok és nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazottak felkészítése és fejlesztése; az oktatás tartalma és formája; nyitottság, rugalmasság és átjárhatóság az oktatásban; az oktatás igazgatása és irányítása.
Az elemzés célja az oktatás legégetőbb problémáinak, okainak és összefüggéseinek feltárása volt. Az elemzés egy kvantitatív és kvalitatív felmérés alapján készült, amely a 2017-2019-es időszakban valósult meg. A felmérés keretét a 2016-ban megfogalmazott oktatási jövőkép alkotta, amelyet több tucat szlovákiai és külföldi szakemberrel folytatott konzultációk alapján dolgoztak ki. A felmérés olyan kérdések megválaszolására fektette a hangsúlyt, mint pl. mi az, ami elválaszt bennünket az oktatási jövőképben meghatározott kívánt állapottól. A problémák különféle kontextusokban kerültek megvizsgálásra, mind az oktatási politikák kialakítása, mind azok alkalmazásának gyakorlata alapján. A kvalitatív felmérésben, amelyben 421 interjút – egyénit és csoportosat egyaránt – készítettek, összesen 656 válaszadó vett részt az oktatásban résztvevő összes fontos szereplő közül. A kvantitatív felmérésben, amelynek céljaként az azonosított problémák súlyosságának meghatározását tűzték ki, a közoktatásból és felsőoktatásból összesen 15 322 válaszadó, valamint humánerőforrás-szakértők vettek részt. A szlovákiai kontextusban ez egyedülálló a minta nagysága és a komplex megközelítés szempontjából.
A felmérés eredményeinek elemzését öt területen végezték el: személyre szabott támogatás minden tanuló számára; az pedagógiai és szakmai személyzet képzése és fejlesztése; az oktatás tartalma és formája; nyitottság, rugalmasság és átjárhatóság az oktatásban; valamint az oktatás szervezése, irányítása és adminisztrációja. Az egyes területek az oktatás összes szintjére vonatkozó megállapításokat tartalmaznak (az óvodától a felsőoktatásig), az egyes alfejezetek viszont az oktatási rendszer szintjeinek megfelelően vannak megjelölve, az alapján, hogy elsősorban melyik szintre vonatkoznak. A szlovákul elérhető külön fejezetek foglalkoznak a felmérés módszertanával és az oktatásban bekövetkező változásokkal kapcsolatos mérlegelések demográfiai alapjaival, amelyek a tanulói és hallgatói populáció 2030-ig bekövetkező változásainak általános trendjeit írják le. Az elemzés részét képezi egy tanulmány a magasan/középszinten vagy alacsonyan képzett kezdő munkavállalók alkalmazásának tapasztalatairól a szlovák munkaerőpiacon jelenlévő munkáltatók szemszögéből, amelyet a Közép-európai Munkaügyi Kutatóintézet dolgozott ki az Értelmet nyer kezdeményezés megrendelése alapján.
Habár az elemzés terjedelmes, nem áll szándékában a szlovákiai oktatás minden problémáját lefedni. Célja a felmérés eredményeinek ismertetése és további szakmai vita indítása a problémákról, azok okairól és összefüggéseiről, de legfőképpen a lehetséges megoldásokról.
Az elemzés eredményein alapulnak majd azok a módosítási javaslatok, amelyeket az Értelmet nyer kezdeményezés 2020 februárjában mutat be.
A teljes elemzés szlovák nyelven itt elérhető: analyza.todarozum.sk