A jövő tanárainak felsőfokú képzése
A felsőoktatási intézmények kihasználatlan lehetőségei a jövőbeli tanárok felkészítése terén
Az egyetemi tanárképzés nagymértékben befolyásolja az oktatás általános minőségét az közoktatási rendszer iskoláiban. A tanárképzés minőségének figyelembe vételekor elsősorban meg kell határozni a hallgatók kiválasztásának és felvételének módját a felsőoktatási tanárképzési programokba. Az Értelmet nyer projekt kvalitatív megállapításai szerint a legtöbb ilyen programra való felvételnél nem történik semmilyen kiválasztás, hanem minden jelentkező felvételt nyer. Ez a körülmény jelentős eltérésekhez vezet a tanári szakos hallgatók szakmai és személyi alkalmassága terén, amelyre a tanárképző szakok különböző módokon reagálnak. Némely esetben az felsőoktatási intézmények ezeket a különbségeket nem veszik figyelembe, más esetekben csökkentik a diákokkal szemben támasztott elvárások szintjét, vagy éppen ellenkezőleg, igyekeznek tartalmilag gyarapítani azokat az ismereteket és készségeket is, amelyeknek a középiskolát végzett diákoknak már birtokában kellene lenniük. Napjainkban a felsőoktatási tanárképzés alapképzésre és a rá épülő mesterképzésre tagolódik, miközben a didaktikai és a pedagógiai gyakorlat nagy része sok esetben az alapképzésből a mesterképzésbe helyeződött át. A nem tanári szakon végzett hallgatók számára a rendszer lehetővé teszi a tanári képesítés alternatív úton, vagyis kiegészítő pedagógiai képzéssel való megszerzését. Nem elhanyagolható az a körülmény, hogy ezt a képzést különböző felsőoktatási szakok is biztosítják, amelyek nem rendelkeznek akkreditált alap- és mesterfokú tanárképzési programmal, amelyek kétségeket ébreszt ezen intézmények magas minőségű tanárképzési szakmai kompetenciáival kapcsolatban. Az Értelmet nyer felmérés kvalitatív és kvantitatív adataiból az derült ki, hogy a felsőoktatási szintű tanárképzés nagyrészt az elméleti tudás megszerzésére van beállítva, a gyakorlati, módszertani készségek kárára. A felsőoktatási tanárképzési és egyéb pedagógiai programok domináns oktatási formája az előadás. A tanári szakos hallgatók többsége hiányosságokat érzékel a felkészítés terén, főleg az általános és az egyes tantárgyakra vonatkozó didaktikát illetően, vagyis a különböző oktatási módszerek és formák gyakorlati használatának és ismeretének terén. Sokan közülük kiemelten fontos témaként határozták meg a különböző hátrányossággal élő gyermekek beilleszkedésének kérdését, mely területen szintén nem érzik magukat eléggé felkészültnek.
Az Értelmet nyer kvantitatív és kvalitatív adatainak részletesebb elemzését a következő szakaszok tárgyalják:
A diákok kiválasztása
„Bárkiből“ lehet tanár
A témáról bővebben (szlovák nyelven)
Tanárképzési programok
A tanárképzési programok kialakítása kevéssé járul hozzá a végzett diákok felkészültségéhez
A témáról bővebben (szlovák nyelven)
Az oktatás tartalma és formái
A felsőoktatási tanárképzési programok tartalma és formái nem tükrözik azt a kívánt állapotot, amelyre a végzett hallgatókat fel kellene készíteniük
A témáról bővebben (szlovák nyelven)
Zárszó
A jó tanárok elhivatott szakemberek, akik felismerik a diákok adottságait, és különböző módszerek széles skáláját ismerik, amelyek közül más szakemberekkel együttműködve kiválasztják minden egyén számára a legmegfelelőbbet. A tanítást és az oktatás személyre szabását illető pedagógiai és didaktikai ismeretek és készségek mellett az igazán jó tanárok az általuk oktatott területek szakértőiként megállják a helyüket. A tanári munka minősége ezen a területen több tényezőtől is függ, miközben a tanári hivatásra való felsőoktatási felkészítés kétségtelenül ezek közé tartozik. Az Értelmet nyer felmérés megállapításai szerint Szlovákiában a tanári pályára való felkészülés során a rendszer a gyakorlati didaktikai készségeket fejleszti a legkevésbé, és főleg az elméleti ismeretek elsajátítására irányul. Amíg a tanári pályára való felkészítés módja nem változik, tehát amíg a tanári szakos hallgatók nem élik meg, hogy hogyan kellene a jövőbeni tanári munkájuknak kinéznie, nehezen várható el tőlük, hogy valóban jó tanárokká váljanak.
Szerző:
Jozef Miškolci