Kvantitatív felmérés
Összefoglaló
A kvantitatív felmérés fő célját annak meghatározása képezte, hogy a szlovákiai oktatásban jelen lévő, az egyéni és csoportos interjúk során azonosított fő problémák milyen mértékben és milyen kontextusban (pl. az iskola típusa, régió) jelennek meg. A kvantitatív felmérés kérdőíves módszer készült. A kérdőívek összesen 26 változatban készültek a közoktatás, felsőoktatás és tudományok, valamint az emberi erőforrások szakértői köréből származó válaszadók számára. A kérdések egy része közös volt a válaszadók különböző csoportjai számára, amelynek célja, hogy több nézőpontból kapjanak választ ugyanazon jelenségre. A külföldön és a szlovák egyetemeken alap- és mesterképzésben tanuló hallgatók és a középiskolás diákok számára magyar nyelvű kérdőívek is készültek.
A közoktatás válaszadói között (a középiskolás diákok kivételével) végzett felmérés az iskolák reprezentatív mintáján alapult a következő kvótajellemzők alapján: kerület (megye), fenntartó, iskolatípus (csak a középiskolák esetében). Az iskolák kiválasztása véletlenszerű rétegzett mintavétellel történt. A válaszadók kiválasztása a középiskolai diákok, egyetemi hallgatók és az emberi erőforrások szakemberei közül önkétes jelentkezések és célzott kiválasztás kombinációjával történt. A középiskolás diákok, tanárok, tudósok, művészek és egyetemi hallgatók (alap-, mesterképzés, doktoranduszok) mintái reprezentatívak az előre meghatározott kvótajellemzők alapján. A válaszadók két mintája esetében (külföldi felsőoktatási intézmények szlovákiai hallgatói, külföldön dolgozó szlovákiai tudósok és egyetemi oktatók) nem sikerült meghatározni a kvótajellemzőket, mivel ezeknek a csoportoknak a jellemzőiről nincsenek kellő információk. Az információk csak a megkérdezett válaszadók tekintetében kerültek elemzésre, mivel az esetükben nem állnak rendelkezésre pontos adatok a minta jellemzőit illetően, hasonlóan, mint az emberi erőforrások szakértőire vonatkozó adatoknál.
A közoktatásban részt vevő válaszadók (a középiskolai diákok kivételével) kérdőíveit és az emberi erőforrásokra szakosodott szakemberek kérdőíveinek egy részét papíralapú formában, míg a többi válaszadónak szánt kérdőívet online módszerrel gyűjtötték be. A kérdőíves felméréssel kapcsolatos információkat és a kérdőívek kitöltésére vonatkozó felhívást több információs csatornán is közzé tették. A kérdőíves felmérésre 2017. október 26. és 2018. július 15. között került sor (a felmérés válaszadóinak egyes csoportjaitól fokozatosan begyűjtött adatok alapján).
A közoktatás és a felsőoktatás számára készült kérdőívek kvantitatív adatainak feldolgozására az SPSS statisztikai szoftvert alkalmazták. Az adatokat az előre kiválasztott kvótajellemzők szerint (a külföldön tanuló egyetemi hallgatók és ott dolgozó tudósok, valamint az emberi erőforrások szakértői kivételével) iterációs súlyozási módszerrel dolgozták fel. A súlyozás célja az volt, hogy megkönnyítse az egész populációra vonatkozó általánosítást a minta alapján. Az kiválasztott csoportok feldolgozásához leíró statisztikákat (minimum, maximum, átlag, medián, modus), khí-négyzet próbát, az arányok oszlopok közötti összehasonlításához pedig u-próbát használtak. Két változó névleges jelei közötti összefüggés megállapítása asszociációs együtthatók – fí együttható, Cramer-féle asszociációs együttható – segítségével történt. A névleges és kardinális változók közötti összefüggés megállapítása az éta együttható kiszámításával történt. Az emberi erőforrások szakértői mintavételi egységének adatait a Stata statisztikai szoftverrel dolgozták fel. Az egyes ágazatok, a vállalat tulajdoni jellege és mérete szerinti összehasonlító elemzés keretében az adatok elemzéséhez u-próbát és leíró statisztikát használtak. Összesen 15 322 kérdőív került feldolgozásra, amelyből 8 202 a közoktatásban, 6 902 pedig a felsőoktatásban részt vevő válaszadóktól, 218 kérdőív pedig az emberi erőforrások szakértőitől származott. Az egyes területeken belül a feldolgozott kérdőívek áttekintése a következő táblázatokban található.
Táblázat M_18: A feldolgozott kérdőívek száma a közoktatási területen az iskola típusa és a válaszadók alapján
Táblázat M_19: A feldolgozott kérdőívek száma a felsőoktatás és tudomány területén a válaszadók alapján
Táblázat M_20: Az emberi erőforrások szakemberei által kitöltött, feldolgozott kérdőívek száma