A felmérés alapvető elemzési kerete
A felmérés alapvető keretét a 2016-ban megfogalmazott oktatási jövőkép alkotta. Ez megnevezi az elérni kívánt állapotot, tehát azt, hogy hogyan kellene kinéznie 2040-re a minőségi oktatásnak Szlovákiában, illetve meghatározza az ennek eléréséhez szükséges, az oktatás megváltoztatására irányuló javaslat részét képző intézkedéseket.
Az oktatási jövőkép elkészítése három tengely mentén haladt. Az első tengelyt az oktatás erős és gyenge pontjainak feltérképezése képezte az óvodáktól a főiskolákig és egyetemekig, amelyek az oktatásban bevezetni kívánt változások alapját jelentik. A változtatás során az erősségeket ki lehet használni és tovább lehet fejleszteni, a gyenge pontokra pedig megoldást kell találni. A második tengelyt a társadalmi fejlődés általánosabb trendjeinek meghatározása képezte, amelyekre az oktatásnak reagálnia kellene. Ezek olyan kontextust teremtenek, amely független ugyan az oktatási rendszertől, mégis ez képezi az oktatási rendszer működésének keretét/környezetét. A harmadik tengelyt a kívánt állapot meghatározása alkotja, azaz, hogy milyen módon kellene az oktatásnak megváltoznia Szlovákiában.
A három terület meghatározásának céljából 2016 júniusában szakértői műhely jött létre. Az Értelmet nyer kezdeményezés elemzői csoportja anyagokat készített az egyes oktatási szintek erősségeiről és gyenge pontjairól. Ezeket három munkacsoportban vitatták meg és elemezték (külön csoportok foglalkoztak a közoktatással, a középfokú szakoktatással, valamint a felsőoktatással és a tudományokkal). Ugyanakkor a szlovákiai oktatás legnagyobb problémáit is fontossági sorrendbe állították, amelyekkel a csapatnak a felmérés során foglalkoznia kell. Minden munkacsoportban hozzávetőlegesen 10 olyan szakértő vett részt, akik az adott témákkal már régóta foglalkoznak a civil szektoron vagy tudományos kutatás keretén belül, vagy akár nemzetközi szervezetek (EB, OECD, WB stb.) által folytatott konzultációk részeként is. A második tengelyt, amelynek célja a szélesebb körű társadalmi fejlődési trendek feltérképezése volt, a workshop következő csoportja valósította meg, ennek résztvevői különböző területeken – demográfia, gazdasági elemzések, munkaerőpiac, szociológia stb. – jártas szakemberek voltak. A harmadik tengely egy anyagból indult ki, amely nemzetközi szervezetek – UNESCO, OECD, Világbank – dokumentumainak elemzése alapján készült. Az elemzés kimenetét az oktatási jövőkép négy lehetséges forgatókönyve jelentette: az oktatás, mint a munkaerőforrás, mint az emberi erőforrások inkubátora, mint globális-lokális innovációs központ és mint a társadalmi igazságosság katalizátora. A workshop során az oktatási jövőképről szóló lehetséges forgatókönyveket megvitatás céljával nemzetközi oktatási szakértők elé terjesztették. Mindemellett bemutatták számukra az oktatás erősségeivel és gyenge pontjaival kapcsolatos fő megállapításokat, amelyek meghatározzák a változás kiindulási helyzetét, valamint a szélesebb körű fejlesztési trendeket, amelyekkel Szlovákiának szembe kell néznie. Az oktatási jövőképpel foglalkozó workshopon olyan nemzetközi szakértők vettek részt, akik tapasztalatokkal rendelkeznek más országokban végrehajtott oktatási reformokkal (pl. Csehország, Dánia, Anglia, Norvégia, Svédország, Magyarország, Balkán, posztszovjet államok), illetve akik civil szervezetekben, egyetemeken és nemzetközi szervezetekben (EB, CEDEFOP, OECD, Világbank stb.) tevékenykednek.
Az Értelmet nyer csapata az általános társadalmi trendek és a szlovákiai oktatás megváltoztatásának optimális forgatókönyvéről szóló workshop egyes kimenetei alapján, a változások kiindulási pontját képző nemzetközi szakmai ismeretek, valamint az iskolarendszer erősségeinek és gyenge pontjainak fényében dolgozta ki az oktatási jövőképet, amely a szlovákiai oktatásra vonatkozó felmérés alapvető elemzési keretét alkotja.
A 2040-RE KITŰZÖTT OKTATÁSI JÖVŐKÉP
Szlovákia...
2040-re az új oktatási rendszernek köszönhetően egy vonzó, öntudatos és innovatív ország. Nagyra értékel minden egyént, és az emberi potenciálba való befektetésnek köszönhetően sikeresen fejlődik. Egy jól irányított állam, amely minőségi, az emberek igényeihez igazodó szolgáltatásokat nyújt. Szlovákia aktívan kapcsolódik a világ többi részéhez. Fenntartható gazdasági növekedés jellemzi, amely magas életszínvonalat biztosít.
Az oktatás...
fontos társadalmi értékkel bír. Hozzájárul ahhoz, hogy Szlovákiában elégedett és boldog emberek élnek. Az oktatás lehetővé teszi az egyének számára az önmegvalósítást, a társadalmon belül pedig jólétet és összetartást biztosít. A társadalom tagjait tisztességes szabályok, innovatív és etikus megoldások létrehozására, valamint a saját életükért való felelősség vállalására sarkallja. Az oktatás tiszteletben tartja és értékeli a sokféleséget, a tanulók szükségleteit, és a testreszabott támogatásnak köszönhetően folyamatos fejlődésre motiválja őket. Az oktatás minőségi és hozzáférhető közszolgáltatás.
Az állam...
egyenlő hozzáférést biztosít a minőségi oktatáshoz. Az általános oktatási standardok teljesítésével biztosítja azt minden egyén számára már a kora gyermekkortól, és támogatja a további képzések különféle formáit. Az állam ellenőrzi a szolgáltatásnyújtás minőségét, adatokat gyűjt és értékel ki, amelyek alapján támogatja az oktatás, a tudomány és a kutatás beállításairól és irányairól folytatott nyilvános vitát.
Az oktatási rendszer...
hatékonyan szabályozott az egyszerű és érthető szabályoknak, az átlátható döntéshozatalnak és minden résztvevő etikus viselkedésének köszönhetően. A egyes oktatási szintek nyitottak, rugalmasak és átjárhatóak. Az alapszintű képzések teljesítése után további oktatási programok széles skálája áll rendelkezésre mindenki számára. Az oktatási rendszer abból indul ki, hogy az ember egy egész életen át tanul, és aktív résztvevője lehet a körülötte lévő világ alakításának.
Az oktatás tartalma...
úgy van kialakítva, hogy lehetővé tegye a tanulók számára a komplex fejlődést. A fontos ismeretek elsajátítása és a szükséges készségek fejlesztése mellett a személyiséget is fejleszti. Támogatja az egészséges életmódot, az aktív állampolgári kompetenciákat és az etikus viselkedést.
Az oktatási környezet...
minden olyan hely, ahol céltudatos ismeretszerzés, valamint interdiszciplináris, összefüggésekre kocentráló, értő és az élet szempontjából releváns megismerés zajlik. Az oktatási környezetnek különféle formái lehetnek, ezek a különféle módszerekkel való tanulást teszik lehetővé. Az ezekben dolgozó tanárok és más szakemberek támogatják a családokkal való együttműködést a gyerekek érdekeinek teljesítése és az oktatási standard biztosítása érdekében. A tanulók fokozatosan veszik át az oktatási, szakmai és életpályájukkal szembeni felelősséget. Az alapszintű képzés elvégzése lehetővé teszi a továbbtanulást, a képesítés megszerzését és az elhelyezkedést.
A diákok…
támogatást kapnak abban, hogy egész életük során képezzék magukat, az oktatási környezet megerősíti a folyamatos fejlődés iránti belső motivációjukat. A diákoknak jogukban áll ténylegesen részt venni az oktatásuk tartalmával és módjával kapcsolatos döntéshozatalban úgy, hogy az tükrözze szükségleteiket és érdeklődésüket. A diákoknak különféle segítséget és támogatást nyújtanak, amelyeknek köszönhetően aktívan keresik és kihasználják a különféle lehetőségeket.
A tanárok...
elhivatott, képzett és elismert szakemberek, akik felismerik a diákok adottságait, és különböző módszerek széles skáláját ismerik, amelyek közül más szakemberekkel együttműködve kiválasztják minden egyén számára a legmegfelelőbbet. A tanárok aktív kapcsolatban állnak a legújabb tudományos ismeretekkel, és a különböző életkorú diákokat bekapcsolják ezek interaktív megfigyelésébe, az ezekkel való kísérletezésbe, valamint az új ismeretek és összefüggések felfedezésébe.
Az oktatási jövőképen keresztül a szlovákiai oktatás problémái minden oktatási szinten elemzésre kerültek.
A teljes oktatási jövőkép itt elérhető.