A szlovák oktatási rendszer a nemzetközi összehasonlítások alapján folyamatosan romlik, ahogyan ezt diákjaink esetében az OECD PISA, a nálunk diplomát szerző felnőttek esetében pedig a PIAAC nemzetközi mérésein az eredmények csökkenő tendenciája is kimutat. Egyetlen szlovákiai egyetem sem került fel a Shanghai a világ top 500 egyetemének ranglistájára, ami az egyetemek színvonalának minőségét tükrözi. Ugyanakkor a szlovák tanulók a PISA felmérés szerint a világ legboldogtalanabb gyermekei közé tartoznak, ami valószínűleg a negatív iskolai légkörnek köszönhető.
A projekt célja ezen trendek közép- és hosszútávú megfordítása. A változáshoz vezető első lépés a szlovákiai oktatási vízió felvázolása. A vízió bemutatja az ideális állapotot, amelyhez közelíteni akarunk és egy olyan szemüvegen keresztül láttatja a témát, amely lehetővé teszi az oktatási rendszerünk problémáinak és megoldásainak megkülönböztetését. A második lépés a szlovák oktatási rendszer gyenge pontjainak elemzése. Ezután megfogalmazzuk a szükséges közpolitikai változásokat, ami a kívánt eredményeket segíti elő az oktatási rendszerben. Megpróbáljuk ezeket a változásokat elterjeszteni a szakértők, politikusok és a nagyközönség köreiben, valamint fokozatosan alkalmazni őket a jogalkotási és módszertani gyakorlatban.
Az „Értelmet“ nyer! projektnek számos olyan tulajdonsága van, amely által egyedülálló megközelítésben mutatja be a szlovák oktatási rendszer reformját:
Célunk az egész oktatási rendszer koherens belső reformjának kialakítása: az iskoláskor előtti kortól az általános iskolán és egyetemeken át egészen az életen át tartó tanulásig-- nem csak néhány elemének megváltoztatása. Ez nagyon fontos, mivel eddig csak az elszigetelt iskolai szegmensek reformálódtak, és ennek következtében az egyes oktatási szintek és a különböző iskolai típusok közötti kapcsolat alacsony, az oktatás ellentmondásos és romlik. Ennek az állapotnak a szemléltetéseként vegyünk például egy házat, melyek minden falát egy más anyagból építenénk—egyik falát szalmából míg a másikat nemesített anyagból. Egy ilyen ház aligha szolgálná lakóit. Az a tény, hogy az iskola előtti oktatással is foglalkozunk, azt jelzi, hogy szilárd alapokra akarunk építeni. Nincs értelme a szép és minőségi tetőt építeni egy rozoga alapú házra.
A koherens reformjavaslat azt is eredményezi, hogy az innovatív és modern oktatás nem csak néhány iskola és tanár sajátossága, hanem rendszerszerűvé válik.
A reformjavaslat koherenciáját az is alátámasztja, hogy a korábbi reformokkal ellentétben javaslatunk nem a jelenlegi rendszer javításán alapszik. Meggyőződésünk, hogy újra kell definiálnunk az oktatást, hogy mind a jelenlegi, mind a jövőbeli kihívásokkal foglalkozhasson (a lakosság elöregedése, az ipari automatizált gyártás, a bevándorlás, a gyorsan változó gazdaság és a munkaerő-piaci igények). Éppen ezért víziónk először azt mutatja be, hogy milyenné válna az ideális oktatási rendszer 2040-re. Ez a célállapot biztosítja, hogy azonosítsuk az oktatási rendszer problémáit, és megoldást találjunk rájuk.