Az "Értelmet nyer!" projekt célja a szlovákiai oktatási rendszer problémáinak meghatározása. A projekt által bemutatott megoldások részletes kutatási eredményeken alapulnak, és a jelenlegi oktatási rendszer valós igényeit tükrözik. Anélkül, hogy a rendszert valóban megértenénk, egyszerűen javasolhatnánk olyan hiteltelen fogalmakat, amelyek a problémák tüneteire koncentrálnak, nem pedig az okaikra. Ugyanakkor, ha a szlovákiai és külföldi bevált gyakorlatok segítenek meghatározni a kívánt változásokat, tudatában kell lennünk a saját kontextusunknak, és figyelembe kell venni diákjaink szükségleteit annak kiválasztása és végrehajtása érdekében.
2016-ban az oktatás, a közgazdaságtan, a demográfia és a munkaerőpiac területén dolgozó külföldi és szlovákiai szakemberekkel közösen vázoltunk egy elképzelést arra alapozva, hogy az oktatási rendszer milyen módon teszi lehetővé a diplomások számára, hogy szembenézzenek a jövőbeli kihívásokkal. Miután meghatároztuk a kívánt irányt, áttértünk azon kérdések mélyebb feltárására, amelyek jelenleg meggátolják a céljaink elérését az óvodai szinttől egészen az egyetemig. Ez egy szükséges lépés ahhoz, hogy meghatározhassuk az egyes fázisok sorrendjét és tartalmát.
A projekt mögött meghúzódó ötletek egyik kulcsa az volt, hogy az oktatási rendszert egy olyan belső konzisztens egységnek tekintjük, amely magába foglalja az összehangolt és átfogó oktatásszervezést az óvodai neveléstől egészen a felsőoktatási tanulmányokig. Emiatt nem dolgoztuk ki a kutatási kérdéseket minden egyes oktatási szintre, hanem a mindent átfogó problématerületekre összpontosítottunk, amelyek minden oktatási szakaszban egyaránt fontosak. Kutatásunkban a következő öt területet vizsgáljuk:
A szlovákiai iskolák és különböző intézmények aktuális helyzetét térképezzük fel, több mint 400 egyéni interjúval és több mint 20 csoportos interjúval az összes érdekelt féllel az öt egymást átfogó kérdés tekintetében. Összesen több mint 500 ember vett részt a kutatásban.
Minden kérdésünket az összes érintett fél képviselőinek feltettünk. Például a tanulás tartalmát illetően nemcsak az egyéni hallgatókat kérdeztük meg arról, hogy mit tanulnak, hanem a tanárokat, illetve a jövőbeni munkáltatóik emberi erőforrás szakértőit. Így dolgozunk az összes kutatási területen. Beutaztuk Szlovákiát, a nagy- és kisiskolákban és óvodákban, a köz-, a magán- és az egyházi intézményekben mind a gimnáziumokban, mind a szakiskolákban, valamint a felsőoktatási intézményekben is jártunk, hogy minden szinten megtaláljuk a megfelelő válaszadókat. Beszéltünk a nem tanári alkalmazotakkal és az iskolák alapítóival. Ezeket a témákat megvitattuk azon intézmények képviselőivel, amelyek támogatnák a tanulókat és a hallgatókat, családjukat, valamint a tanári és az egyéb nevelő- és oktatómunkát közvetlenül segítő alkalmazottakat. Az egyetemek esetében nem hagytuk ki a támogatási ügynökségeket és az Akkreditációs Bizottságot sem. A külföldön élő emberekkel is beszéltünk, mintegy 30 szlovákiai hallgatóval (Brünnben, Olomoucban és Prágában) fókuszcsoportokat szerveztünk, valamint egyéni interjúkat készítettünk külföldön dolgozó szlovákiai tudósokkal (az USA-ban, Svájcban, Csehországban és Ausztriában).
Az egyéni interjúk célja az volt, hogy azonosítsák a fentebb felsorolt öt terület fő problémaköreit. Annak megállapítása, hogy az azonosított problémák relevánsak-e az egész rendszerben vagy csak egy részére érvényesek(például egy meghatározott típusú iskolának vagy meghatározott egyénnek), kérdőívek segítségével történik, amelyeket januárban eljuttatunk mintegy 5000 válaszadónak Szlovákiában és külföldön egyaránt. Az interjúkból származó minőségi adatok és a kvantitatív kérdőíves adatok kombinálásával segítjük a problémák és azok okainak részletes listájának összeállítását. 2018-ban mind a minőségi, mind a mennyiségi adatokon alapuló átfogó elemzésünk nyilvános bemutatását tervezzük, és a különböző szlovákiai régiókban élő emberekkel megvitatjuk.
A projekt következő lépése a megoldásokra vonatkozó javaslatok megfogalmazása, a legjobb gyakorlati példák alapján Szlovákiából és külföldről egyaránt. A bevált gyakorlatok kiválasztásánál nemcsak az ebből eredő változások elemzésére összpontosítunk, hanem a megfelelő működésük kontextusára és feltételeire is. Ugyanakkor ajánlásaink nemcsak a szlovákiai oktatási rendszer számára kidolgozott javaslatokat írjá le, hanem bemutatja a szükséges lépéseket is, melyek a javaslatokhoz vezetnek: a kívánt változtatáshoz vezető ütemtervet, az érintett érdekelt felek felsorolását, valamint a szükséges mennyiségű pénzeszközöket és azok elosztásának módját, a kívánt változás támogatása érdekében. Tervezzük, hogy megvitatjuk ajánlásainkat széleskörű szlovákiai régionális képviselőkkel. A 2020-as választások előtt átfogó reformjavaslatot fogunk előterjeszteni, mind a nyilvánosság, mind a politikai pártok (a szélsőséges pártok kivételével) számára, amelyek az országgyűlési választásokig készen állnak majd.