"ÉRTELMET NYER!" projekt

SZAKÉRTELEM

A magas szakmai színvonalú projekt bevonja az egyes szlovákiai oktatási szegmensek legjobb szakembereit nemzetközi szakértők részvételével.2 A projekt szakértői felügyelését a tapasztalt vezető szakemberek testülete végzi, köztük az egyes, nemzetközileg elismert oktatási szegmensek szakértőinek felkérésével (az OECD, a Világbank, az európai kutatóintézetek, például az Eurydice, a külföldi egyetemek és az oktatásban részt vevő reformerek).

Összesítjük az oktatási reformokkal foglalkozó kutatók és civil szervezetek munkáját, ezáltal biztosítjuk a szakértők egységesebb javaslataink támogatását illetve elkerülhetővé tesszük a kapacitások duplikálását3.  

Ez egy hosszú távú projekt, hiszen egy minőségi oktatási reform nem néhány hónap munkája – ellentétben a korábbi oktatási reformokkal. Mivel nincs nyomás a politikai határidők miatt, projektünk lehetőséget kínál arra, hogy alaposan elemezzük és megértsük az oktatás egyes problémáit, megvitassuk őket az oktatás valamennyi érintett szereplőjével, részletesen ismerkedjünk meg a legjobb külföldi gyakorlatokkal, pontosan fogalmazzuk meg javaslatainkat, és kísérleti projekteket hajtsunk végre a javaslatok gyakorlatban történő tesztelésére. Mindez egy jól átgondolt, átfogó és bizonyítékokon alapuló oktatási reformot eredményez, amely lehetővé teszi gyermekeink számára a jövőbeli kihívások sikeres leküzdését.

A projekt hosszú távú jellege lehetővé teszi a kommunikációra való összpontosítást is, ami a korábbi reformok során hiányzott. A változás nem vihető véghez anélkül, hogy célszerűen kommunikálunk a széles nyilvánossággal, valamint az érintett szakértőkkel és érdekeltekkel. Mind a szlovákiai, mind a külföldi tapasztalatok azt mutatják, hogy a kudarc egyik fő oka, az elégtelen kommunikáció és a változásokról szóló viták hiánya.

A projekt nem csupán egy az "asztalfióknak" írt javaslatok közül, hanem három okból reális és megvalósítható eszközt nyújt a közpolitika számára:

  • a projekt munkatársainak többsége elég munkatapasztalattal rendelkezik az állami közigazgatásban; 
  • az elemzések eredményeit és a javasolt megoldásokat a gyakorlatban tesztelik, és az oktatási reformjavaslatot a kísérleti projektek alapján finomítják; 
  • a javaslatok kísérletei a reform hordozóinak növekedéséhez is vezethet, akik majd a reformjavaslatokat végrehajtják, ami döntő fontosságú, mivel az oktatási rendszeren nem lehet változtatni az alulról növekvő támogatások nélkül.

2 A szlovákiai oktatási rendszer azonosított gyengeségeiről 2016 júniusában  kialakult egy diskurzus a szlovákiai oktatási szakemberek közt. Ennek értelmében az oktatási vízió vázlatát elismert nemzetközi és szlovák szakértők vitatták meg.
3 A kiinduló elemzést három civil szervezetből érkező kutatók készítették: az óvodai,az alap- és középfokú oktatást az SGI elemezte, a felsőoktatást a MESA 10, az oktatás víziójának esetleges forgatókönyveit "Többet akarjunk tudni-Chceme vedieť viac" kedzeményezés készítette el.